فشن بعد از کرونا

باشگاه رادیوم

فهرست مطالب

همه گیری ویروس کرونا بر روی جنبه های مختلفی از زندگی ما تاثیر گذاشته است. از آنجایی که صنعت مد آینه تمام نمای علاقه، سبک زندگی و تمایلات درونی قشر بزرگی از جامعه است، بدون شک از این همه گیری بی تاثیر نماده است. پارامتر های اجتماعی می توانند بر دنیای مد و فشن و همچنین لایف استایل ها تاثیر بگذارند و این فاکتور مهمی است که معمولا طراحان دنیای مد بدان توجه ویژه ای به آن دارند. از آنجایی که احتمالا در سال 2022 خبری از ویروس کرونا نخواهد بود، تابستان 2022 را می توان به عنوان دوران پسا کرونا دانست. با توجه به این موضوع، ما در این مقاله قصد داریم تا بر روی چهار پارامتر اجتماعی متمرکز شویم و بدین شکل، فشن بعد از کرونا را با توجه به این فاکتورهای اجتماعی پیش بینی کنیم.
هر شش ماه یک بار، متخصصان دنیای مد در کنفرانسی تحت عنوان “ترند رنگ ها” دور هم جمع می شوند تا در خصوص مشاهدات، تحقیقات و پیش بینی های خود در حوزه رنگ و لایف استایل صحبت کنند. نتایج این سمینار بر روی انتخاب رنگ سال، کلکسیون هایی که برند های بزرگ در آینده ارائه می کنند و سرمایه گذاری بخش بزرگی از بدنه صنعت مد، اهمیت دارد. بدیهی است آنچه که در این سمینار بدان پرداخته می شود، نه درباره تابستان پیش رو، بلکه در خصوص اتفاقاتی است که در آینده دورتر رخ می دهند. بدین شکل، طراحان و صاحبان برند زمان کافی برای طراحی و ساخت کلکسیون های جدید خود را خواهند داشت.

فشن بعد از کرونا: تقویت برند های محلی

اولین و مهم ترین پارامتر لایف استایل جامعه در دوران پسا کرونا، توجه به محیط اطراف است. در دوران کرونا، طراحان و تولید کنندگان مجبور شدند تا از هرآنچه که در نزدیکیشان وجود دارد استفاده کنند و توجه خریداران نیز بیشتر به سمت برندها و صاحبان کسب و کارهای محلی جلب شد. خریداران به دنبال خرید اجناسی خاص و منحصر به فرد هستند که به صورت محلی و در نزدیکی خودشان طراحی و تولید شده باشد. کسب و کارهای محلی، در مقابل، با جامعه کوچکی از خریداران روبرو هستند و باید تلاش کنند تا مطابق با خواسته گروه بزرگی از مشتریان، محصولاتشان را تولید کنند. نتیجه این امر، استفاده از رنگ بندی ها و طرح های محدود تر و ماندن در نقطه امن برند است. بنابراین رنگ های طبیعی و خنثی، طرح های ساده و دست دوز و حتی اشکالات کوچک در طراحی در این بخش مورد توجه است.

 

فشن بعد از کرونا: بازگشت به نقطه امن

دنیای مد در دو سال اخیر به طرح های دهه 1990 میلادی توجه بسیار زیادی نشان داده است. با این حال به نظر می رسد در فشن بعد از کرونا، جنبه مینیمال و ساده این ترند تاریخی بیشتر مورد توجه قرار گیرد. ما انسان ها ذاتا پس از یک طوفان و شرایط اضطراری، به سمت ارامش و ریشه های خود باز می گردیم. به همین سبب است که پیش بینی می شود طرح های ساده تر، رنگ های خنثی تر و مواد اولیه سازگار تر با طبیعت در مد دهه 1990 مورد توجه قرار گیرند. راحتی لباس ها، گشادی و بزرگ بودن آن ها که از امسال در گوشه و کنار دنیای مد دیده می شود، در فشن بعد از کرونا جایگاه ویژه ای را خواهند داشت. به نظر می رسد در دوران پسا کرونا، رنگ های مینیمال، پاستل های روشن و رنگ هایی با الهام از طبیعت مورد توجه قرار گیرند. حتی پارچه های طرح دار نیز تلاش می کنند تا با کمترین ماجراجویی در گردونه رنگ ها، با این حرکت همراه باشند.

فشن بعد از کرونا: طغیان گری

یکی دیگر از پارامترهای اجتماعی که بدون شک بر رنگ و لایف استایل در فشن بعد از کرونا تاثیرگذار خواهد بود، روحیه طغیان گری و شکست چارچوب های موجود است. به طور کلی انسان ها در مواجهه با قوانین محدود کننده، مانند قرنطینه های خانگی، به دو دسته تقسیم می شوند: افرادی که در چارچوب قانون عمل می کنند و افرادی که به طغیان گری و اعتراض دست می زنند. فشن بعد از کرونا نیز نمود بارزی از این دو رفتار متفاوت است. انتخاب لباس های رنگارنگ بدون هیچ تناسب و توازن میان انتخاب ها، استفاده از طرح های مختلف و معتقد نبودن به یک چارچوب خاص استایل از جمله مواردی است که در فشن بعد از کرونا به چشم خواهد خورد. افرادی که مانند کودکان لباس می پوشند و هیچ اهمیتی به توازن میان اجزای مختلف ظاهر خود ندارند، را در خیابان ها خواهیم دید. در مقابل نیز بسیاری از برند های مطرح از هوش مصنوعی برای بررسی ارتباطات موجود میان این شلوغی استفاده می کنند تا بتوانند المان غافلگیری را در طرح های معرفی شده برای دوران پسا کرونا، اضافه کنند.

 

فشن بعد از کرونا: افراد لوناتیک

لوناتیک به آن دسته از افرادی گفته می شود که ماه و زیبایی هایش را تحسین می کند. بدون شک طبیعت بر روی رفتار، علایق و سبک زندگی ما انسان ها تاثیر می گذارد. در دوران قرنطینه، انسان ها به طبیعت نزدیک تر شدند. آن ها به خوبی تاثیر تغییرات فصل ها، آب و هوا و حتی فاز های مختلف ماه را در خلق و خو و رفتار خود درک کردند. به همین سبب است که در فشن بعد از کرونا، طبیعت نقش بسیار مهمی را ایفا خواهد کرد. الهام گرفتن از رنگ های موجود در طبیعت، استفاده از مواد اولیه که ضرر کمتری به طبیعت وارد می کنند و مد پایدار از جمله نمود های این جریان در فشن بعد از کرونا هستند.

فشن بعد از کرونا: توازن میان رنگ ها

به طور معمول یک برند در طراحی و دوخت کلکسیون های خود باید از اصل 80 – 20 تبعیت کند. این بدان معناست که طراحان می توانند 20 درصد از کل رنگ های انتخابی را به رنگ های ترند و مد روز اختصاص دهند و 80 درصد رنگ ها باید بیشتر با رویکرد مقبولیت در کل بازار انتخاب شوند. اگر برندی آوانگار باشد، ممکن است این توازن به 60-40 تبدیل شود که حاکمیت غالب رنگ ها عجیب و خاص پسند را نشان می دهد. حال در مدلینگ و فشن بعد از کرونا، این توازن در بیشتر برند ها تغییر کرده است و به نظر می رسد برای بهار و تابستان 2022 ما با کلکسیون ها و طرح هایی با نسبت 78 – 22 روبرو شویم. البته این میزان تفاوت به برند، فلسفه کاری و حوزه فعالیتش بستگی دارد.

 
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[gravityform id="1" title="false" description="false" ajax="true" tabindex="49" field_values="check=First Choice,Second Choice"]
×

Powered by WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنیم؟