آوانگارد در فشن و تبلور خلاقیت طراحان دنیای مد

باشگاه رادیوم

فهرست مطالب

دنیای مد و فشن بسیار گوناگون و متنوع است. برای موفقیت در چنین صنعتی، داشتن خلاقیت مهمترین موهبت محسوب می شود، اما شاخه های خاصی از فشن و مد هستند که بیش از سایرین، قوه تخیل و خلاقیت طراحان را به چالش می کشند. آوانگارد در فشن، فعالیت حرفه ای شاخه ای از طراحان و برند‌ها را شامل می شود که غالبا به واسطه طرح های عجیب، متفاوت از چارچوب های موجود و گاها غیر قابل استفاده، شناخته می شوند. لباس های طرح آوانگارد بیشتر به تابلوهای نقاشی مدرنی شبیه هستند که برای درک هنر نقاش، باید دقیقه ای در کل اثر تامل کرد. ما در این مقاله در خصوص این شاخه جذاب و کمتر شناخته شده دنیای مد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

تعریف سبک آوانگارد در فشن

کلمه آوانگارد برای توصیف هر چیز غیر عادی یا ایده های عجیب و آزمایشی به کار برده می شود. زمانی که یک قطعه هنری تعاریف استاندارد و یا برداشت های بیننده از یک سبک خاص را به چالش بکشد، وارد حیطه آوانگارد می شود. در دنیای فشن، آوانگارد آن دسته از لباس هایی را شامل می شود که طراحی عجیبی دارند. در این حوزه از فشن، گاها به واسطه فاصله گرفتن بیش از حد طراح از چارچوب های استاندارد و مشخص یک سبک، کار تولید شده کاربرد اولیه خود را به طور کامل از دست می دهد. کلمه آوانگارد رادیکال یا پیشرو نیز معنی می شود و غالبا آن را برای توصیف هر چیزی که جلوتر از فرهنگ و اصول شناخته شده جامعه هست، به کار می برند.
آثار هنری که در این سبک طراحی می شوند، معمولا این احساس را در بیننده به وجود می آورند که از 100 سال آینده به حال حاضر سفر کرده اند. اگر در نمایش های فشن و مدلینگ لباس هایی در این سبک شرکت کرده باشید، ممکن است با خود فکر کنید که بیشتر افراد از دل کتاب آلیس و سرزمین عجایب بیرون آمده اند و یا بازیگران فیلم های علمی-تخیلی هستند که لباس پوشیده‌اند و پیش روی شما رژه می روند. با این حال این بدان معنا نیست که آوانگارد در فشن آینده را پیش بینی می کند؛ بلکه در بسیاری از موارد ریشه آوانگارد در حال حاضر و یا طرح های قدیمی تر است. در واقع با ساختن پایه ای در معمولی ترین و پذیرفته شده ترین اصل ها و طرح‌ها، آوانگارد خارج از چارچوب رشد می کند و تلاش می کند تا بیننده را به چالش بکشد.

المان های سبک آوانگارد در فشن

به طور کلی چهار پارامتر در لباس های طراحی شده در این سبک توجه افراد را به خود جلب می‌کند: بافت، رنگ، طرح و فرم لباس ها. لباس های سبک آوانگارد در فشن در وهله اول به واسطه طراحی کلی کار توجه بیننده را به خود جلب می کنند. اغراق در استفاده از المان های تزئینی و طراحی، مانند تور ها، چرم ها، پاپیون های بزرگ، پر و غیره برای طراحی لباس هایی که کاملا خارج از چارچوب عرف دوخته شده اند، مهم ترین ویژگی سبک آوانگارد به شمار می رود. طراحان معمولا در این سبک، از بافت های عجیب و ناهمگونی از پارچه ها استفاده می کنند. یک طراح آوانگارد هیچ ابایی از طراحی کفش هایی از جنس شیشه، پالتویی از جنس فوم و یا ژاکتی از جنس حصیر ندارد!
طراحان آوانگارد معمولا در استفاده از رنگ ها نیز خوش ذوق هستند. به جز دو رنگ سفید و مشکی که به عنوان رنگ های خنثی و محبوب در این سبک شناخته می شوند، لباس های طراحی شده در این سبک، غالبا رنگ های عجیب و قوی دارند. طراحانی که در حیطه آوانگارد در فشن فعالیت نمی کنند، در انتخاب رنگ ها محدودیت بیشتری دارند. این افراد باید به رنگ های محبوب در بازار و رنگ های استاندارد و کاربردی پایبند بمانند تا بتوانند سرمایه اولیه خود را بازگرداند. در مقابل، طراحان آوانگارد در هیچ چارچوبی نمی گنجند و در نتیجه هیچ محدودیتی در انتخاب رنگ ها ندارند. آن ها آزاد هستند تا با توجه به طراحی هنری لباس خود، از هر رنگی استفاده کنند.

آوانگارد در فشن و معنا

در دنیای فشن می توان لباس ها را به دو دسته تقسیم کرد: لباس های کاربردی و لباس های هنری. لباس های کاربردی همان دسته از لباس هایی هستند که ما هر روز در محل کار، دانشگاه، خرید، مهمانی های خانوادگی و خانه می پوشیم. در مقابل، لباس های هنری به آن دسته از لباس هایی اطلاق می شود که طراحان می کوشند تا با خلق آن ها، پیامی را منتقل کنند. سبک آوانگارد حوزه‌ای از دنیای مد است که طراحان لباس می توانند با خلق آثار هنری، پیامی را به دنیا مخابره کنند. به عنوان مثال، به عکس زیر دقت کنید. این صندل شیشه ای توسط یک طراح ایسلندی به نام سرولی رِشت طراحی شده است که با قیمت حدودی 4 میلیون یورو به فروش رفته اند. این صندل ها را هیچ کسی نمی تواند بپوشد، چرا که شیشه ها به راحتی می شکنند و به پاها آسیب وارد می کنند. او تلاش کرده است تا با طراحی این صندل های شیشه ای، استفاده بیش از حد از لباس های لوکس در دنیای امروز را به چالش بکشد: کفش هایی بسیار گرانقیمت و لوکس که هیچکس نمی تواند بپوشد و کاربردی ندارند! این صندل ها نماد خوبی از ماهیت سبک آوانگارد در فشن هستند و نشان می دهند که در این شاخه از دنیای مد، معنا و ماهیت، فدای طراحی کاربردی کار نمی شود.

لزوم آوانگارد بودن

اگر با ماشین زمان به 20 سال قبل سفر کنید، خیلی از طرح هایی که در آن زمان آوانگارد شناخته می شدند، به چشمتان عادی خواهند آمد و یا بالعکس. هر طراح موفقی که توانسته است شهرت خود را برای مدت زمان طولانی تری در دنیای مد حفظ کند، یک آوانگارد است. این به معنای غرق شدن در دنیای طرح های عجیب نیست؛ بلکه به معنای حفظ معنا و المان های هنری در یک چارچوب قابل قبول است. دنیا در حال تغییر است و معنای آوانگارد نیز به طور مداوم در ذهن ما تغییر می کند. در این بین طراحانی موفق هستند که بتوانند دایره امن خود را ترک کنند و ضمن وفاداری به چارچوب ها، خلاقیت و نبوغ خود را نیز به رخ بکشند. طراحی در دنیای مد و فشن، فارغ از سبک، یک هنر است و هنر پیوسته در حال دگرگونی و تغییر شکل می باشد. این همان موجی است که طراحان مطرح در دنیا برای تضمین موفقیت خود بر روی آن سوار هستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[gravityform id="1" title="false" description="false" ajax="true" tabindex="49" field_values="check=First Choice,Second Choice"]
×

Powered by WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنیم؟