پارچه و ویژگی های آن

باشگاه رادیوم

فهرست مطالب

الیاف نساجی

الیافی هستند که از لیف های به هم تابیده تشکیل شده اند که با تابانیدن انه به هم نخ،وبا تابانیدن نخ ها به هم پارچه به وجود می آید. این الیاف یا طبیعی هستند و یا مصنوعی. الیاف طبیعی سرچشمه گیاهی، حیوانی،و معدنی دارند و الیاف مصنوعی ساخته دست انسان هستند و ترکیب های شیمیایی دارند.

پارچه ها نسبت به منبع تشکیل در چهار گروه کلی طبقه بندی میشوند:

  • پارچه هایی که منشا گیاهی دارند و از الیاف نباتی تهیه شده اند مانند کتان، پنبه و……
  • پارچه هایی که سرچشمه حیوانی دارندمانندابریشم و پشم
  • پارچه هایی که سرچشمه معدنی دارند مانند پنبه نسوز
  • پارچه هایی که از سنتز های شیمیایی به وجود می آیند مانند ریون و داکرون

پارچه های نخی ازشناخته شده ترین و پرطرفدارترین پارچه های طبیعی محسوب می شوند.سرچشمه طبیعی این پارچه ها باعث میشود به هیپ وجه به پوست بدن آسیب نرسانند و حساسیت های پوستی ایجاد نکنند. این پارچه ها به دلیل جنسی که دارند باعث جریان هوا میشوندو به همین دلیل در هوای گرم خنک هستند. متقال و کتان از پرکاربرد ترین پارچه های نخی به شمار می آیند.

متقال

پارچه ای به نسبت ضخیم است که تراکم نخ های تاروپود آن بسیار زیاد استو چون رنگ پذیری خوبی ندارد، به طور معمول به رنگ شیری و سفید در دسترس است و ازآن بیشتر برای رو بالشی و ملحفه استفاده می شود.

کتان

یکی دیگر از پارچه های الیاف طبیعی با سرچشمه گیاهی است که از ساقه گیاهی به نام لیفه تهیه می شود. الیاف کتان خشک و خشن هستند به همین دلیل این پارچه ها زود چروک میشوند. الیاف کتان دارای رنگ های سفید، زرد روشن و سبزهستند.این پارچه ها پون حرارت رابه خوبی انتقال می دهند نسبت به الیاف دیگر بسیار خنک ترندودر هوای گرم بسیارمناسب هستند.

پارچه کتان انواع و ضخامت های گوناگونی دارند.پارچه برزنتی از جمله کتان های ضخیم است که برای روکش خودرو به کار میرود.

پشم

لیف پشم ازماده ای به نام کراتین تهیه میشود که روی پوست حیوانات را می پوشاند.البته بسته به حیوانی کهپشم ازآن گرفته می شود کیفیت های آن متفاوت خواهد بود مثلا پارچه پشمی کشمیر که از یک نوع بز گرفته میشود،از پارچه های مرغوب محسوب میشود که در عین سبکی و ظرافت،بسیار گرم و لطیف است یا پشم مرینوس که از گوسفندان مرینوس تهیه میشود از نادر ترین پشم هاست. از ویژگی های پشم به جذب بالای رطوبت آن میتوان اشاره کرد که باعث دفع حرارت میشود.بنابراین، لباس های پشمی رطوبت هوا را میگیرند و بدن را گرم نگه میدارند.

ابریشم

از مرغوب ترین پارچه هاست که در تهیه لباس های رسمی و مجلسی کاربرد های زیادی دارد.ابریشم نام ماده ای پروتئینی است که از کرم ابریشم تهیه میشود و تارهای ظریف بلندی تولید میکند که با تاباندن تارها به هم نخ ابریشم و با بافتن نخ های ابریشم، پارچه ابریشم تولید میشود.

پارچه ابریشم طبیعی را نباید با آب شستشو داد و با حرارت اتو کرد. بهتر است این پارچه را با بخار شست و خشک کرد.

از طرفی دیگر ابریشم مصنوعی که ترکیبی از ابریشم طبیعیبا مواد دیگری است، شباهت زیادی به ابریشم طبیعی دارد.برای تشخیص ابریشم طبیعی از مصنوعی،تکه ای از پارچه را بسوزانید. پارچه ابریشم طبیعی مانند پشم به طور کامل میسوزدوزغالسیاهی تولید میکند که بوی خاصی دارد.

ابریشم رنگ پذیری بسیار خوبی داردبه همین دلیل طیف رنگی گسترده ای دارد.

پارچه های مصنوعی

الیاف مصنوعی در طبیعت وجود ندارند و ساخته دست انسان هستند. این پارچه ها مقاومت و استحکام زیادی دارند، سبک و کم حجم اند، پوسیده و ساییده نمیشوند، هنگام شست و شو آب نمیروند و ابعادشان ثابت می ماند. پارچه ریون از پرکاربردترین این پارچه هاست که در لباس های مهمانی از ان استفاده میشود.

الیاف معدنی

این الیاف مانند نخ های طلا و نقره سرچشمه معدنی دارند که دردوخت های سنتی ایرانی مانند رودوزی گلابتون به کار میروند.الیاف معدنی مانند لیف در دسترس نیستند ودر طی فرآیندی به لیف تبدیل میشوند.پنبه نسوز نوع دیگری از الیاف معدنی است که عایق حرارت و برق بوده  و برای لباس آتش نشانی و لباس کار برق کاران بسیار مناسب است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[gravityform id="1" title="false" description="false" ajax="true" tabindex="49" field_values="check=First Choice,Second Choice"]
×

Powered by WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنیم؟