تاثیر کرونا بر صنعت مد و فشن

باشگاه رادیوم

فهرست مطالب

یک سال و نیم گذشته برای ساکنان کره زمین و بسیاری از صنایع مختلف بسیار سخت و چالش برانگیز بوده است. در میان حوزه های مختلف تولید، صنعت مد با حجم مبادلات تجاری به ارزش 2.5 تریلیون دلار در سال، یکی از بزرگترین شاخه های صنعت محسوب می شود که تحت تاثیر دنیای کرونا زده، ضررهای بسیار زیادی را متحمل شده است. پس از شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان، بسیاری از کسب و کارها بسته شدند و فشار اقتصادی ناشی از این بیکاری،  توجه  گروه بزرگی از افراد جامعه را تنها معطوف به تهیه مایحتاج خانگی و ضروریات زندگی کرد. بدیهی است که در چنین شرایطی، پوشاک و محصولات دنیای مد در رتبه دوم  و یا سوم اهمیت قرار می گیرند. از سویی دیگر، کار در خانه، پوشیدن لباس و خرید متناوب آن را برای گروه بزرگی از افراد جامعه بی معنی کرد. این در حالی است که مراسم های مهمی مانند عروسی ها و مهمانی ها که لباس ها در آن ها نقش مهم و کلیدی را ایفا می کردند نیز در سایه کرونا برگزار نشدند. در حالی که بیش از 80 درصد از درآمد های دنیای مد از طریق خرید حضوری مشتریان در فروشگاه ها و مغازه ها انجام می شود، آمار منتشر شده نشان می دهد که دنیای مد و فشن در بین ژانویه تا ماه مارس 2020 با کاهش چهل درصدی درآمد روبرو بوده است.

مشتریان مجازی دنیای مد!

درست در زمانی که بسیاری از برند ها و طراحان مد با کاهش درآمد شدید روبرو بودند، خرید آنلاین فرصت جدیدی را برای برند ها ایجاد کرد تا بتوانند حداقل بخشی از کاهش درآمد های خود در دوران کرونا را جبران کنند. استقبال از خرید های آنلاین به قدری افزایش پیدا کرد که پنجره پنج ساله برای رشد و نمو یک کسب و کار آنلاین که بر اساس بسیاری از مدل ها پیش بینی می شود، در کمتر از شش ماه برای بسیاری از برند ها امکان پذیر شد. به عنوان مثال، برند H&M توانست میان ماه های مارس تا می سال 2020 رشد 36 درصدی از فروش آنلاین خود تجربه کند. به عنوان مثالی دیگر، خرده فروش آنلاین بسیار مشهور اروپایی، zalando نیز پیش بینی کرده است تا پایان تابستان سال 2021 به فروش حداکثری 300 میلیون یورو از طریق فروش آنلاین دست پیدا کند.

حراج می کنیم تا باقی بمانیم! 

حراج های میان فصلی و کوپن های تخفیفی برای لباس های راحت خانگی یکی دیگر از رویکرد های مفید در دوران همه گیری کرونا بود. بسیاری از برند ها، مانند H&M و GAP تلاش کردند تا با ایجاد حراج های میان فصلی، از فروش هر آنچه که در انبار خود داشتند، سود نسبی کسب کنند تا بتوانند بخشی از هزینه های خود را پوشش دهند. برندهای دیگری مانند Browns در لندن نیز تلاش کردند تا با ایجاد حراج و یا ارائه کوپن های تخفیف برای لاین های لباس های راحتی و خانگی خود، بخشی از هزینه هایشان را پوشش دهند. این سیاست در بسیاری از موارد کارساز شد و برخی از برند ها توانستند میزان فروش خود را در اواخر سال 2020 به میزان 70 درصد افزایش دهند.
البته همه برند ها در این دوران خوش شانس نبودند و نتوانستند از فشار اقتصادی ناشی از این همه گیری جهانی، جان سالم به در ببرند. در دوران کرونا، بسیاری از برند های مطرح و قوی دنیا نیز اعلام ورشکستگی کردند. به عنوان مثال، پوشاک مردانه تیلورد، یکی از برند های بسیار مطرح در آمریکا، در دوران کرونا اعلام ورشکستگی کرد. دو برند Topshop و Arcadia در انگلستان نیز در سال 2020 اعلام ورشکستگی کردند. بسیاری سال 2020 را سال ریزش دنیای مد می دانند.

 چالش های طراحان و حرکت سریع دنیای مد و فشن

یکی از چالش های بزرگی که با آغاز همه گیری ویروس کرونا، طراحان دنیای مد با آن روبرو شدند، انبار شدن طرح ها و قدیمی شدن آن ها بود. اگرچه محصولات دنیای مد و فشن مانند مواد غذایی و داروها، خراب نمی شوند اما بسیاری از استایل ها عمر کوتاهی دارند و فرصت محدودی برای فروش و سود بردن از آن ها وجود دارد. با بسته شدن مغازه ها و تمرکز خریداران به تهیه مایحتاج زندگی، حجم بزرگی از تولیدات انبار شده ضرر قابل توجهی را متوجه برند های بزرگ و کوچک در سراسر دنیا کرد. به همین دلیل است که مدل های معرفی شده برای بهار و تابستان 2021 در مقایسه با آنچه طراحان دنیای مد برای بهار و تابستان سال قبل در نظر داشتند، تفاوت چندانی ندارند.

ماسک های صورت: راه حل کرونا برای دنیای مد

در ماه های اولیه قرنطینه، بسیاری از کشورهای دنیا نیاز مبرمی به ماسک های صورت پیدا کردند. در این زمان بود که بسیاری از برند های بزرگ دنیا، مانند ورساچه و گوچی، خط تولید های خود را به تولید انبوه ماسک های صورت اختصاص دادند تا با جبران کمبود بازار، به یاری مردم جهان بشتابند. به مرور زمان، ماسک های صورت به یکی از اکسسوری های تازه وارد اما بسیار مهم و کلیدی در دنیای مد تبدیل شدند. فرصتی که بسیاری از برند ها آن را غنیمت شمردند و با تولید ماسک های صورت پارچه ای لوکس و یا معمولی، توانستند خط تولید های بسیار پر سودی را در بهار و تابستان 2020 برای خود احداث کنند. تولید ماسک های صورت توانست بسیاری از برند های کوچک در کشور های مختلف را از خطر ورشکستگی نجات دهد و تنوعی را به دنیای مد وارد کند.

با تکمیل واکسیناسیون در بسیاری از کشورهای دنیا، مانند نیوزلند و آمریکا، مردم به مرور به زندگی عادی خود باز می گردند. بازگشت به خیابان ها، دفاتر کار و از سر گرفته شدن مهمانی ها و عروسی ها به معنای رونق بیشتر دنیای مد و فشن است. اتفاقی که بدون شک می تواند حجم بزرگی از پس انداز مردم در طول یک سال گذشته را به جریان درآورد و رونق بیشتری به دنیای مد و سایر حوزه های صنعت ببخشد. با این حال یک سوال، ذهن بسیاری از تحلیلگران را به خود مشغول کرده است: “آیا مردمانی که یک سال پس انداز و دوری از عادت خرید لباس های جدید و رنگارنگ را تجربه کرده اند، حاضرند بار دیگر برای خرید یک پیراهن زیبا یا کفشی لوکس دست به جیب شوند؟”. پاسخ این پرسش را زمان می تواند روشن کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[gravityform id="1" title="false" description="false" ajax="true" tabindex="49" field_values="check=First Choice,Second Choice"]
×

Powered by WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنیم؟