طراحی و اجرای دکور داخلی و تخصصی

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی و تخصصی؛ هنر و علم ارتقای فضای داخلی ساختمان به منظور دستیابی به محیطی زیباتر و سالم تر برای کاربران آن فضا است. طراح دکوراسیون داخلی کسی است که پروژه های ارتقاء و بهبود فضای داخلی را برنامه ریزی، دیزاین، تحقیق، هماهنگی و مدیریت می کند.طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی یک حرفه چند وجهی است که شامل؛ توسعه مفهومی، برنامه ریزی فضا، بازرسی سایت، برنامه نویسی، تحقیق، ارتباط به ذی نفعان یک پروژه، مدیریت ساخت و اجرای طرح است.

 

تاریخچه طراحی و اجرای دکور داخلی و تخصصی

باشگاه رادیوم

تاریخچه طراحی و اجرای دکور داخلی و تخصصی، درگذشته فضاهای داخلی به طور غریزی به عنوان بخشی از فرآیند ساخت و ساز کنار هم قرار می گرفتند. حرفه طراحی دکوراسیون داخلی پیامد توسعه جامعه و نیاز به معماری پیچیده ای بود که حاصل توسعه فرآیندهای صنعتی بود.نیاز به استفاده موثر از فضا، رفاه کاربر و طراحی کاربردی به توسعه حرفه طراحی داخلی معاصر کمک کرده است. حرفه طراحی داخلی متمایز از نقش دکوراتور داخلی است، اصطلاحی که معمولاً در ایالت متحده استفاده می شود. این اصطلاح در بریتانیا کمتر رایج است چرا که حرفه طراحی داخلی در بریتانیا هنوز غیرقانونی است و بنابراین به طور رسمی یک حرفه نیست.

در هند باستان، معماران به عنوان طراحان داخلی نیز عمل می کردند. این را می توان از ارجاعات معمار ویشواکارما؛ یکی از خدایان در اساطیر هندی؛ مشاهده کرد. در طراحی این معماران از خانه های هندی قرن هفدهم، مجسمه هایی که متون و رویدادهای باستانی را به تصویر کشیده اند در داخل کاخ ها به چشم می خورد. این در حالی است که در قرون وسطی نقاشی های دیواری یکی از ویژگی های مشترک عمارت های کاخ مانند در هند بوده اند و معمولاً به نام هالیس شناخته می شدند. امروزه اکثر خانه های سنتی تخریب شده اند تا راه خود را به ساختمان های مدرن باز کنند، با این وجود هنوز حدود 2000 هالیس در منطقه Shekhawati در راجستان وجود دارند که نقاشی های هنری دیواری را به نمایش می گذارند.

طراحی و اجرای دکورتخصصی داخلی و تجاری

رادیوم دکور

از اواسط قرن نوزدهم، اجرای دکور داخلی و تخصصی به شدت گسترش یافت، طبقه متوسط جامعه در کشورهای صنعتی از نظر اندازه و شکوفایی رشد کردند. شرکت های بزرگ مبلمان در طراحی های خود این سطح از نیازهای طبقه متوسط را نیز لحاظ کردند و شروع به انشعاب در طراحی و مدیریت عمومی داخلی کردند و مبلمان کامل خانه ها را در سبک های مختلف ارائه کردند.
این مدل کسب و کار از اواسط قرن نوزدهم تا سال 1914 شکوفا شد، زمانی که این نقش به طور فزاینده ای توسط طراحان مستقل و اغلب آماتور غصب شد.
این امر راه را برای ظهور طراحی داخلی حرفه ای در اواسط قرن بیستم هموار کرد. کاتالوگ مصور شرکت جیمز شولبرد، در سال 1876 منتشر شد. در دهه 1950 و 1960؛ اثاثه یا لوازم داخلی شروع به گسترش وظایف تجاری کردند.
آن ها کسب و کار خود را به طور گسترده تر و در قالب های هنری شکل دادند و شروع به تبلیغ مبلمان خود برای عموم کردند. برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده برای کارهای داخلی قراردادی در پروژه هایی مانند: ادارات، هتل ها و ساختمان های عمومی، این مشاغل بزرگ تر و پیچیده تر شدند و از سازندگان، نجاران، گچ کارها، طراحان پارچه، هنرمندان، طراحان مبلمان و همچنین مهندسان استفاده کردند.
شرکت ها شروع به انتشار و پخش کاتالوگ هایی برای سبک های مختلف کردند تا توجه طبقه متوسط و رو به گسترش را به خود جلب کنند.

تخصص ها در طراحی واجرای دکور داخلی و تخصصی

جداکننده

مسکونی

طراحی مسکونی، طراحی داخلی منازل شخصی است. از آن جایی که این نوع طراحی برای استفاده مکرر فرد از فضای منزل شخصی است، بنابراین باید به گونه ای باشد که بتواند نیازها و خواسته های فرد را پاسخگو باشد. طراح داخلی ممکن است از مرحله برنامه ریزی اولیه روی پروژه کار کند و یا ممکن است روی بازسازی ساختار موجود کار کند. این فرآیند در اغلب موارد زمان بر است و ممکن است ماه ها به طول انجامد تا تنظیمات نهایی شود و فضایی با رویکرد مشتری و متناسب با خواست او ایجاد شود.

تجاری

طراحی تجاری طیف وسیعی از تخصص های فرعی در حوزه طراحی داخلی را در بر می گیرد. از جمله؛ خرده فروشی ها، شرکت ها، دفاتر کسب و کارها، انواع کلینک ها، مراکز درمانی، رفاهی، توریستی و …

خرده فروشی

شامل مغازه ها، مراکز خرید، فروشگاه های کوچک و بزرگ تخصصی، تجارت بصری و نمایشگاه ها می باشد.

برند سازی بصری و فضایی: استفاده از فضا به عنوان وسیله ای و نمایش محیطی مثل رنگ و ساختار برای بیان یک برند شرکتی.

شرکتی

طراحی داخلی ادارات دولتی، مؤسسات مالی (بانک ها و اتحادیه های اعتباری)، مدارس، دانشگاه ها، مراکز مذهبی و سایر نهادهای عمومی و خصوصی..

 
مراکز مراقب های بهداشتی
طراحی داخلی بیمارستان ها، مطب های پزشکی، دندانپرشکی، روانپزشکی، آزمایشگاه ها، مراکز زیبایی پزشکی، مراکز جراحی محدود و سایر مراکز تخصصی پزشکی با خدمات کلینیکال یا پاراکلینیک

مراکز تفریحی و توریستی


طراحی داخلی هتل ها، متل ها، استراحتگاه ها، کشتی های تفریحی، کافه ها، کلوپ های شبانه، تئاترها، سالن های موسیقی و کنسرت، خانه های اپرا، اماکن ورزشی، رستوران ها، سالن های ورزشی، باشگاه های سلامت، اسپا و سایر مراکز تفریحی و توریستی

نهادی


طراحی داخلی ادارات دولتی، مؤسسات مالی (بانک ها و اتحادیه های اعتباری)، مدارس، دانشگاه ها، مراکز مذهبی و سایر نهادهای عمومی و خصوصی

تأسیسات صنعتی


طراحی داخلی تأسیسات تولیدی، آموزشی و نیز تأسیسات واردات و صادرات

نمایشگاه


طراحی داخلی موزه ها، گالری ها، سالن های نمایشگاه به ویژه طراحی غرفه های نمایشگاهی و گالری نمایشگاه ها و فضای اشتراکی آن ها

ساختمان ترافیک


شامل طراحی ایستگاه های اتوبوس، ایستگاه های مترو، فرودگاه، اسکه و سایر ساختمان های ترافیک شهری

ورزش


شامل طراحی داخلی سالن های ورزشی، استادیوم ها، اتاق های شنا، سالن های بسکتبال، زمین های گلف و سایر فضاهای ورزشی

سایر زمینه های تخصصی طراحی داخلی و تخصصی

طراحی شهربازی ها و پارک های مصنوعی، موزه ها، طراحی رویدادها (شامل تشریفات، مراسم عروسی، حمام نوزاد و عروس، مهمانی ها، همایش ها و کنسرت ها)، طراحی داخلی و لوازم جانبی، طراحی صنایع دستی، طراحی غذا، طراحی محصول، منظره؛ طراحی تأتر و اجرا، طراحی صحنه، طراحی تولید فیلم.
فراتر از اینها، طراحان داخلی، به ویژه کسانی که تحصیلات تکمیلی دارند، می توانند در طراحی مراقبت های بهداشتی، طراحی پیری، طراحی امکانات آموزشی و سایر زمینه هایی که نیاز به دانش تخصصی دارند، به صورت کاملا حرفه ای فعالیت کنند.
برخی از برنامه های دانشگاهی در مقطع تحصیلات تکمیلی گرایش طراحی داخلی را ارائه می دهند. برای مثال دانشگاه کرنل و دانشگاه فلوریدا برنامه های فارغ التحصیل طراحی داخلی را در مطالعات محیطی و رفتاری ارائه می دهند.

[gravityform id="1" title="false" description="false" ajax="true" tabindex="49" field_values="check=First Choice,Second Choice"]
×

Powered by WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنیم؟