نگهداری و مراقبت از لباس ها

باشگاه رادیوم

فهرست مطالب

شست و شوی لباس ها

قبل ازهرچیز، ابتدا ازخالی بودن جیب های لباس مطمئن شوید تا از به وجود اومدن لکه های رنگی به دلیل اشیای درون جیب جلوگیری شود.

لباس ها را براساس رنگشان جدا کنید. لباس های سفید در یک دسته، لباس های روشن در یک دسته و لباس های تیره در دسته ای جداگانه شست و شو 

شوندچون مواد شوینده به کاررفته، حرارت و آب باعث جدا شدن مولکول های رنگی شده وممکن است لباس ها رنگ پس دهند. همچنین لباس ها را پیش از اینکه درماشین لباسشویی بیندازید یا با دست بشویید، پشت و رو کنید. با این کار رنگ لباس کمتر تغییر میکند.

زیپ لباس های زیپ دار را قبل از اینکه درون ماشین لباسشویی قرار دهید ببندیدتا به لباس های دیگر صدمه نزنند.

لباس ها را با توجه به حجم ماشین لباسشویی در آن قراردهید. حجم زیاد لباس ها باعث کم شدن قدرت شست و شوی ماشین شده و لباس ها خوب تمیز نمیشوند و به دلیل فشارزیاد پس از شست و شو لباس ها چروک میشوند.

خشک کردن لباس ها

ماشین لباسشویی به دلیل رطوبت و حرارت بالامکان بسیار مناسبی برای رشد و گسترش قارچ هاست که باعث بروزبیماری های پوستی میشوند به همین دلیل اگر پس از شست وشو فراموش کردید لباس ها را در ماشین خشک کنیدوهنگام بیرون 

آوردن متوجه بوی نامطبوعی شدید حتما لباس ها را دوباره بشویید.پس از شست وشو لباس ها را فرا در هوای آزاد پهن کنید یا با خشک کن ماشین خشک کنیدالبته که پهن و خشک کردن لباس ها در مجاورت نور و هوای آزاد روش بسیار مناسبتری است اما توجه کنید لباس ها را دربرابر تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهیدچون باعث از بین رفتن رنگ لباس ها میشود.

نکته هایی در مورد فرآیند اتو کشیدن

  • بهتر است لباس ها در هنگام اتوکشی مرطوب باشند به خصوص لباس هایی که پنبه ای هستند.دراینصورت چروک لباس ها به راحتی باز خواهد شد و به رطوبت و حرارت بالای اتو نیازی نیست.
  • اتوهای دستی و پرسی دو نوع اتو برای اتوکشی لباس ها هستند که با توجه به نوع لباس کاربرد های متفاوتی دارند.
  • اتو های پرسی لباس ها را با فشارزیاد و ثابت صاف میکند و برای پارچه های نخی و ابریشمی استفاده میشود.
  • اتوهای دستی پروک ها را با حرکت فشار باز میکنند به همین دلیل برای انواع خاص لباس ها و پارچه ها مناسب هستند.
  • برای جلوگیری از برق انداختن اتو بر روی لباس از محافظ اتو استفاده کنید یا میتوانید از یک تکه پارچه نخی به نسبت ضخیم نم دارکه روی لباس می اندازید استفاده کنید.
  • لباس ها را از خط اتویا خط درزشان روی میز اتو صاف کنید و درجه حرارت اتو را نسبت به جنس لباستان تنظیم کرده و اتو کنید.

به لیبل لباس ها توجه کنید

لیبل یا برچسب لباس یک تکه پارچه به طور معمول سفید است که روی آن یکسری نماد درج شده و هر یک از این نمادها دستورالعمل خاصی را برای نوع شوینده، روش خشک کردن و…. نشان میدهند.پیروی کردن از این اطلاعات و شست وشوی هر لباس با توجه به دستورالعمل خاص خودش باعث میشود عمر لباس ها بیشتر شود و مدت زمان بیشتری بتوان از آن ها استفاده کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[gravityform id="1" title="false" description="false" ajax="true" tabindex="49" field_values="check=First Choice,Second Choice"]
×

Powered by WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنیم؟